Jak prawidłowo dezynfekować ręce?
Jak prawidłowo dezynfekować ręce?

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny stało się istotnym elementem codzienności każdego z nas. Jedną z czynności, którą warto regularnie wykonywać, jest dezynfekcja z użyciem specjalistycznych płynów czy żeli antybakteryjnych. Zastanawiasz się, czy robisz to prawidłowo? Przekonaj się, jak korzystać z dostępnych na rynku preparatów oraz urządzeń jak bezdotykowa stacja do dezynfekcji rąk, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia różnego rodzaju bakteriami czy wirusami. 

Preparaty do dezynfekcji rąk – co wybrać? 

Kluczowymi aspektami podczas odkażania są technika i preparat. Do najpopularniejszych rozwiązań należą płyny dezynfekujące do rąk czy żele do dezynfekcji dostępne w różnych pojemnościach – od poręcznych buteleczek po 5 l bańki, które wystarczą na długi czas. W zależności od potrzeb warto zaopatrzyć się w środek spełniający indywidualne oczekiwania w kwestii wydajności i funkcjonalności. 

Najważniejszy jest skład – a dokładniej, zawartość alkoholu powyżej 65%. To wtedy specyfik zyskuje właściwości, które pozwalają usunąć z powierzchni skóry czy przedmiotów większość szkodliwych patogenów. W preparatach stosowane są takie substancje jak gliceryna, etanol, pantenol, aloes, ale zdarzają się też różnego rodzaju dodatki zapachowe.

Popularne żele dezynfekujące mają charakterystyczną, dość gęstą i lepką konsystencję, która ułatwia wygodne rozprowadzenie na skórze. Mogą mieć mniejsze stężenie alkoholu, ale większą zawartość substancji pielęgnującej niż płyny. Te natomiast mają rzadszą strukturę, bardziej wodnistą, dlatego są wydajniejsze i często pojawiają się w bezdotykowych stacjach do dezynfekcji rąk znajdujących się w przestrzeniach publicznych. Świetnie sprawdzą się też do odkażania takich powierzchni jak blaty, klamki czy przedmioty codziennego użytku, np. telefony, narzędzia albo klucze. 

Jak prawidłowo dezynfekować ręce preparatami antybakteryjnymi?  

Wystarczy być dokładnym i zrezygnować z pośpiechu. Na dłonie trzeba nanieść taką ilość środka odkażającego, żeby całe były wilgotne (ale nie mokre). Preparat do dezynfekcji rąk, np. żel antybakteryjny, powinien być rozprowadzany na całej powierzchni skóry. Następnie konieczne jest pocieranie jedną ręką o drugą, nacisk nie musi być duży. Najlepiej zacząć od przejechania wierzchem jednej dłoni po drugiej, a później grzbietem – na zmianę przecierając też wnętrze obu rąk. Kolejnym etapem jest splecenie palców oraz pocieranie wnętrzem dłoni ich zewnętrznych fragmentów. Kciuki dezynfekujemy ruchem kolistym, a na koniec należy pocierać zagłębienia na środku dłoni. Proces powinien trwać minimum 30 sekund, aż do wyschnięcia substancji.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – pamiętaj o dezynfekcji rąk!

Nawet najlepszej jakości substancje nie zapewnią odpowiedniej ochrony, jeśli będą źle używane, dlatego podczas dezynfekcji równie ważna jest technika, jak i skład preparatów. Z łatwością da się kupić wydajny żel antybakteryjny 5 l, jak i poręczne płyny do rąk, które można mieć zawsze przy sobie, a do biura czy gabinetu dobrym rozwiązaniem jest bezdotykowa stacja ze środkiem do odkażania. Warto też pamiętać o regularnym myciu dłoni pod bieżącą wodą – z mydłem. Dbanie o higienę zmniejsza ryzyko zarażenia niebezpiecznymi dla zdrowia patogenami. Troszcz się o siebie i swoich bliskich!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl